Jakie gadżety elektroniczne są skuteczniejsze w marketingu bezpośrednim? Ranking

Gadżety dodawane do zamówienia, w trakcie rozmowy z kontrahentami lub jako upominki dla pracowników to pomysł nienowy, ale bardzo modny. Staje się coraz powszechniejszy przede wszystkim ze względu na praktyczne korzyści, jakie z niego wynikają. Coraz częściej także sięga się po elektroniczne przedmioty codziennego użytku, by skuteczniej reklamować się za pomocą gadżetów. A jakie są najskuteczniejsze?

Czy gadżety elektroniczne są dobrym pomysłem?

Sens wykorzystywania gadżetów elektronicznych w marketingu firmy jest szeroko komentowany. Wyniki badań pokazują, że jest to uważane za działanie korzystne z punktu widzenia firmy oraz pozytywnie oceniane przez każdą ze stron: klientów, współpracowników czy kontrahentów. Dlaczego? Gadżety firmowe jako takie:

– opierają się na spersonalizowanych komunikatach wymagających dużej znajomości grupy docelowe
– tworzą więź emocjonalną z nabywcą,
– umożliwiają budowanie interakcji między klientami i wymianę informacji.
Innowacje w marketingu pojawiają się dlatego, że ludzie negują tradycyjne działania i oczekują rozwiązań przełamujących schematy. Niestandardowe działania nie tylko wywołują zainteresowanie, ale też budują relacje, tworzą doświadczenie i wzmacniają markę.[1]

Co to oznacza? Pokazuje, że idąc za innowacyjnością w marketingu, docieramy do wykorzystania gadżetów w praktyce. A te elektroniczne są nam dziś po prostu potrzebne. Pod warunkiem, że są dobrze wykonane.

Typy gadżetów firmowych elektronicznych

pendrive USB, ciężarówka, gadżet
Sprytnie wykonany pendrive reklamowy to sposób na niebanalną promocję firmy

Pendrive’y,Wśród wielu produktów z tego segmentu marketingu biznesu możemy wymienić kilka produktów, które w szczególny sposób pasują jako gadżety firmowe. Jakie to produkty?

 • Powerbanki,
 • Ładowarki bezprzewodowe,
 • Głośniki Bluetooth,
 • Słuchawki przewodowe i bezprzewodowe,
 • Broszury interaktywne.

A który z tych gadżetów reklamowych jest najlepszy?

Ranking elektronicznych gadżetów dla firm

Najczęściej wybieranymi gadżetami są pendrive’y. Wynika to przede wszystkim z ich funkcji, która dla każdego jest oczywista. Niemalże każdy korzystał kiedyś z pendrive’a i jest on nieodłączną częścią codzienności. Dlatego pod względem praktyki to on dzierży palmę pierwszeństwa. Z resztą jest też najczęściej najlepiej wykonywany. Dobrze skrojone logo, ciekawy, często niebanalny kształt – jakość wykonania jest tu na najwyższym poziomie.

Drugim bardzo popularnym gadżetem firmowym jest powerbank. Ta forma promocji trafia do nas poprzez małe baterie w smartfonach. Powerbanki mogą przybierać różnorodne formy, np. samochodu czy puszki napoju, a jednocześnie mogą w prosty sposób przemycać logo firmy lub jej produkt (w kształcie). Dzięki temu równie skutecznie co pendrive’y trafiają w gust klientów.

Trzeci gadżet, który plasuje się wysoko w rankingu to głośnik Bluetooth. Coraz częściej słuchamy bowiem muzyki w pracy czy w domu, a nierzadko nie dysponujemy już wieżami Hi-Fi czy zwykłymi radiami. Wówczas puszczenie muzyki z komórki poprzez głośnik Bluetooth z logo danej firmy jest naturalne. A że logo jest z nami przez cały czas, to i wywołuje pozytywne skojarzenia.

gadżet elektroniczny, głośnik bezprzewodowy, głośnik Bluetooth
Głośniki Bluetooth są często wykorzystywane jako gadżety reklamowe dla firm

O ile jednak zarówno głośniki, jak i pendrive’y są najbardziej doceniane przede wszystkim przez klientów (choć i inne obdarowywane grupy także), o tyle powerbank i ładowarki bezprzewodowe znajdują docenienie wśród kontrahentów czy współpracowników. To eleganckie produkty, które wiążą się z koniecznością wygodnego i szybkiego ładowania telefonu. Dlatego często to także ta grupa gadżetów elektronicznych jest wykorzystywana w marketingu bezpośrednim.

Gadżetów firmowych elektronicznych jest więcej. Coraz częściej sięga się po kable USB oraz słuchawki, które mogą być także popularnymi Airdotsami. Co ciekawe, doskonałą popularnością wśród kontrahentów cieszą się zestawy upominkowe, które są niezwykle gustowne, a jednocześnie praktyczne i mogą przysłużyć się do wzrostu pozytywnego odbioru i większej liczby zamówień. Dlatego siła gadżetów tak naprawdę jest nieograniczona.

 

[1] A. Niedzielska, Ewolucja instrumentarium marketingu bezpośredniego, [w:] Studia Oeconomica Posnaniensia 2018, vol. 6, no. 5, s. 60.

Dlaczego gadżety elektroniczne to przyszłość marketingu bezpośredniego?

Zwrot w kierunku bezpośredniego dotarcia do klienta, a więc zarzucenia telewizji na rzecz internetu, stoi u podstaw pojawienia się gadżetów w rękach kontrahentów. Jednak w przypadku XXI wieku, a dokładnie prawie trzeciej jego dekady, długopisy z logo firmy nie pozostawiają już pozytywnego obrazu odnośnie do przedsiębiorstwa, a co za tym idzie nie są skuteczne. Skuteczność rodzi się wraz z nowoczesnością.

Czym jest marketing bezpośredni?

 

walizka, pendrive, USB
Praktyczne wykorzystanie logo firmy w gadżecie elektronicznym

Zanim jednak o nowej formie promocji w firmach, a więc o gadżetach elektronicznych, trzeba sobie jasno powiedzieć czym jest marketing bezpośredni. Według Anny Niedzielskiej z Politechniki Częstochowskiej, jest to „zespół działań i środków bezpośredniego oraz zindywidualizowanego oddziaływania na nabywców, mającego na celu tworzenie i zaspokajanie ich potrzeb oraz sprzedaż produktów i usług”.[1]

Jak czytamy dalej: „Obecnie stosowany marketing bezpośredni musi konkurować z licznymi przekazami promocyjnymi docierającymi do nabywców każdego dnia, aby zostać zauważonym przez docelowych odbiorców. Taki sposób komunikacji może być jednak kosztowny i powolny, dlatego podejmowane działania muszą być mierzalne, efektywne i oparte na trwałych podstawach decyzyjnych, w ich realizacji zaś przydatna jest technologia ułatwiająca bezpośredni kontakt z klientami”.[2]

Dlaczego elektroniczne gadżety?

 

gadżet, pendrive USB
Niby marka firmy i logo, niby produkt, a jednak pendrive – najpopularniejszy obecnie gadżet firmowy

Zatem aby nadążać za bombardowanymi informacjami klientami, trzeba cały czas mieć na względzie fakt rozwoju technologicznego. Gadżety reklamowe od zawsze miały na celu dawać coś praktycznego na każdy dzień, by w ten sposób nie tylko kojarzyć przyjemność z firmą, ale także być obecnym w codzienności klienta.

Tymczasem zwrot internetowy sprawił, że korzystanie z długopisów czy notatników stało się mniej praktyczne. Na pewno zaś nie przebija się do świadomości odbiorcy. Dlatego mimo pozytywnych skojarzeń związanych z tym, że coś od kogoś otrzymaliśmy, nie wywołuje w nas – jako odbiorcach – pozytywnych skojarzeń z produktem i firmą. Stąd pomysł na elektroniczne gadżety firmowe.

Są one praktyczne. Korzystamy z nich na co dzień, między innymi z kabli USB, powerbanków czy pendrivów. Stąd ich wykorzystanie ma sens, jako element promocji firmy i jej reklamy. Ponadto ich uniwersalizm wiąże się nie tylko z osobami klientów, ale także kontrahentów, współpracowników czy pracowników. Wszystkich ich można obdarować ciekawym gadżetem, co sprawia, że inaczej pracują, współpracują czy patrzą na oferty danej firmy.

Jakie są gadżety elektroniczne dla firm?

Wśród wielu propozycji, jakie z pewnością znajdziesz dziś i na tym rynku, warto wymienić kilka najbardziej praktycznych:

 • Powerbank, który przydaje się, gdy bateria telefonu nie daje rady (co zdarza się nad wyraz często);
 • Pendrive, do zapisywania czegokolwiek na dysku zewnętrznym;
 • Ładowarka bezprzewodowa, która szybciej i bez kabli naładuje smartfona;
 • Głośniki Bluetooth, bez kabli, bez problemów i bez zakłóceń;
 • Słuchawki, Airdots, na kablu – klasyczne lub nowoczesne, doskonale grające;
 • Zestawy upominkowe, doskonale sprawdzające się u kontrahentów czy współpracowników.
głośnik Bluetooth, gadżet elektroniczny
Głośnik Bluetooth to praktyczny gadżet elektroniczny, z którego korzystać może każdy

To tylko kilka z propozycji. Tak naprawdę wybierać można spośród wielu propozycji, wykonywanych w doskonałej jakości i z dbałością o najmniejszy detal. Na tego rodzaju produkty warto położyć nacisk, gdyż dzięki nim Twoja firma może okazać się lepsza, skuteczniejsza i bliższa klientowi, który wróci do niej i skorzysta z oferty ponownie.

 

Gadżety reklamowe elektroniczne, choć przez wielu niedoceniane, stają się powoli normą w świecie wielkich firm. Warto zaskoczyć swoich klientów i dać im coś, co nie będzie tylko reklamą, której nie potrzebują, ale co przyda się w codziennym użytkowaniu. Dlatego właśnie to elektroniczne przedmioty są najbliżej idei współczesnego marketingu bezpośredniego.

 


[1]
 http://soep.ue.poznan.pl/New_SOEP_site/jdownloads/Wszystkie%20numery/Rok%202018/05_niedzielska.pdf, dostęp: 14.08.2019r.

[2] Idem.