Co warto wiedzieć o pendrivie?

Pendrive jest urządzeniem, które zakończyło epokę płyt oraz kaset. W ten sposób pliki mogły być nagrywane zdecydowanie szybciej oraz w wygodniejszy sposób. Wystarczy jedynie włożyć pendrive do złącza USB i przenieść pliki do zapisu do odpowiedniego folderu. Po tym należy jedynie zaczekać chwilę, w zależności od wielkości pliku. To wszystko. Można wyjąć urządzenie i pracować na pliku na innym komputerze w każdej chwili.

Czym jest pendrive?

Inną nazwą z jaką można się spotkać jest pamięć USB, jednak z reguły korzysta się z „pendrive’a”. Jest to urządzenie przenośne, które zawiera pamięć nieulotną flash. Pamięć ta jest zaprojektowana do pracy z komputerem poprzez port USB. Jego zastosowaniem jest przenoszenie danych pomiędzy komputerami oraz pozostałymi urządzeniami, które są w stanie obsługiwać pamięć USB. Sama nazwa „pendrive” wywodzi się od dwóch angielskich słów:

  • Pen – długopis
  • Drive – napęd

Samo urządzenie jest zastrzeżone znakiem towarowym tajwańskiego przedsiębiorstwa Add On Technology.

pendrive
Pendrive’y mogą przyjmować najróżniejsze kształty.

Jakie typy prędkości można wyróżnić?

W przypadku pamięci USB można wyróżnić trzy grupy prędkości nagrywania plików na urządzenie:

  • USB 1.1 – Full Speed – takie urządzenie spełnia warunki specyfikacji – prędkość pracy od 1,5 Mb/s (0,1875 MB/s) do 12 Mbit/s (1,5 MB/s).
  • USB 2.0 – High Speed – w tym przypadku urządzenie musi pracować z prędkością 480 Mb/s (60 MB/s), jednak w rzeczywistości osiągały one zaledwie 320 Mb/s (40 MB/s). Dodatkowo warto zaznaczyć, że urządzenie w standardzie USB 2.0 są całkowicie kompatybilne z urządzeniami w starszych konfiguracjach.
  • USB 3.0 – SuperSpeed – pendrive w tym standardzie pracuje z prędkością 4,8 Gb/s (600 MB/s). Jednak warunkiem działania na takiej prędkości jest użytkowanie pamięci USB 3.0 z portem USB 3.0.  Jednak na chwilę obecną urządzenia te nie osiągają zakładanej prędkości. Jednym z powodów stosunkowo niskiej wydajności są obsługiwane protokoły.

Wygląd pendrive – czy ma znaczenie?

Warto pamiętać o tym, że pendrive nie musi być brzydkim, czarnym urządzeniem. Na rynku jest dostępnych wiele wariantów obudowy. Bardzo często imitują one różne kształty takie jak owoce, postacie superbohaterów, samochody oraz wiele innych. Jest to na pewno ciekawe urozmaicenie świata urządzeń informatycznych, które dla wielu osób kojarzą się z szarością oraz niskimi walorami estetycznymi. Profesjonalny wygląd pendrive’a można uzyskać poprzez umieszczenie logo firmy  na urządzeniu. W ten sposób wygląda on znacznie ciekawiej. Taki pendrive jest odpowiednim podarunkiem dla klientów. Bardzo często taki upominek jest stosowany w takich miejscach jak banki – czy też u innych usługodawców.

Pojemność – maksymalne możliwości pendrive’a

Urządzenia USB przeszły długą drogę w swojej historii. Rozwijały się nie tylko pod względem prędkości działania, lecz również pojemności. Początkowo można było zmieścić na pendrivie tyle, co na dyskietce, czyli bardzo niewiele. Jednak szybki rozwój technologiczny pamięci flash przyczynił się do zmiany tej sytuacji. Obecnie pendrive’y można porównywać z dyskami twardymi. Rok 2013 przyniósł pojemności 512 GB. Poszczególne modele mogły pochwalić się również 1 TB gabarytów. To jednak nie koniec, ponieważ pod koniec 2019 roku można było pracować już na pamięciach przenośnych o pojemności 4TB. Ich ceny są jednak bardzo wysokie i w wielu przypadkach znacznie taniej jest zdecydować się na zakup dysków przenośnych, ponieważ w ogólnym rozrachunku są one znacznie tańsze.

pendrive
Pendrive’y sprawdzają się idealnie jako gadżety reklamowe.

Możliwości

Pendrive bardzo często jest wykorzystywany jako dodatkowy dysk. Do czego służy taki zabieg? W ten sposób można oczywiście przyśpieszyć pracę komputera. Poprzez poszerzenie pamięci w komputerze działa on swobodniej ze względu na większą ilość pamięci operacyjnej. Wystarczy jedynie dokonać odpowiednich ustawień na urządzeniu przenośnym po włożeniu go do napędu USB. Po tym można cieszyć się z szybszej pracy swojego komputera.

Czy warto personalizować swojego pendrive’a?

Oczywiście każdy ma do tego indywidualne podejście. Jednak dobrze jest mieć na uwadze, że spersonalizowany pendrive jest znacznie ciekawszy. Dobrze prezentuje się w pomieszczeniu takim jak biuro. Wprowadza lekkie ożywienie szarej biurowej atmosfery. Dodatkowo warto pamiętać, że personalizacja nie jest wielkim wydatkiem. Stawki z reguły kształtują się na przyzwoitym poziomie. Bardzo często bywa również, że potrzebny jest więcej niż jeden pendrive. W takiej sytuacji personalizacja każdego z nich pozwoli bezproblemowo je od siebie odróżnić.

Pomimo szybkiego rozwoju pracy w chmurze, pendrive’y nadal znajdują swoje zastosowanie w codziennym użytkowaniu komputera. W wielu przypadkach znacznie szybciej jest nagrać pliki na pamięć USB niż przesyłać do chmury. Dodatkowo pendrive może być traktowany jako dodatkowe miejsce stanowiące zabezpieczenie dla cennych danych. Korzystanie z urządzenia jest również dobrym pomysłem wtedy, kiedy musisz zalogować się na swoją chmurę na obcym urządzeniu i boisz się o prywatność oraz dostęp do swojego konta.