Dlaczego gadżety elektroniczne to przyszłość marketingu bezpośredniego?

Zwrot w kierunku bezpośredniego dotarcia do klienta, a więc zarzucenia telewizji na rzecz internetu, stoi u podstaw pojawienia się gadżetów w rękach kontrahentów. Jednak w przypadku XXI wieku, a dokładnie prawie trzeciej jego dekady, długopisy z logo firmy nie pozostawiają już pozytywnego obrazu odnośnie do przedsiębiorstwa, a co za tym idzie nie są skuteczne. Skuteczność rodzi się wraz z nowoczesnością.

Czym jest marketing bezpośredni?

 

walizka, pendrive, USB
Praktyczne wykorzystanie logo firmy w gadżecie elektronicznym

Zanim jednak o nowej formie promocji w firmach, a więc o gadżetach elektronicznych, trzeba sobie jasno powiedzieć czym jest marketing bezpośredni. Według Anny Niedzielskiej z Politechniki Częstochowskiej, jest to „zespół działań i środków bezpośredniego oraz zindywidualizowanego oddziaływania na nabywców, mającego na celu tworzenie i zaspokajanie ich potrzeb oraz sprzedaż produktów i usług”.[1]

Jak czytamy dalej: „Obecnie stosowany marketing bezpośredni musi konkurować z licznymi przekazami promocyjnymi docierającymi do nabywców każdego dnia, aby zostać zauważonym przez docelowych odbiorców. Taki sposób komunikacji może być jednak kosztowny i powolny, dlatego podejmowane działania muszą być mierzalne, efektywne i oparte na trwałych podstawach decyzyjnych, w ich realizacji zaś przydatna jest technologia ułatwiająca bezpośredni kontakt z klientami”.[2]

Dlaczego elektroniczne gadżety?

 

gadżet, pendrive USB
Niby marka firmy i logo, niby produkt, a jednak pendrive – najpopularniejszy obecnie gadżet firmowy

Zatem aby nadążać za bombardowanymi informacjami klientami, trzeba cały czas mieć na względzie fakt rozwoju technologicznego. Gadżety reklamowe od zawsze miały na celu dawać coś praktycznego na każdy dzień, by w ten sposób nie tylko kojarzyć przyjemność z firmą, ale także być obecnym w codzienności klienta.

Tymczasem zwrot internetowy sprawił, że korzystanie z długopisów czy notatników stało się mniej praktyczne. Na pewno zaś nie przebija się do świadomości odbiorcy. Dlatego mimo pozytywnych skojarzeń związanych z tym, że coś od kogoś otrzymaliśmy, nie wywołuje w nas – jako odbiorcach – pozytywnych skojarzeń z produktem i firmą. Stąd pomysł na elektroniczne gadżety firmowe.

Są one praktyczne. Korzystamy z nich na co dzień, między innymi z kabli USB, powerbanków czy pendrivów. Stąd ich wykorzystanie ma sens, jako element promocji firmy i jej reklamy. Ponadto ich uniwersalizm wiąże się nie tylko z osobami klientów, ale także kontrahentów, współpracowników czy pracowników. Wszystkich ich można obdarować ciekawym gadżetem, co sprawia, że inaczej pracują, współpracują czy patrzą na oferty danej firmy.

Jakie są gadżety elektroniczne dla firm?

Wśród wielu propozycji, jakie z pewnością znajdziesz dziś i na tym rynku, warto wymienić kilka najbardziej praktycznych:

  • Powerbank, który przydaje się, gdy bateria telefonu nie daje rady (co zdarza się nad wyraz często);
  • Pendrive, do zapisywania czegokolwiek na dysku zewnętrznym;
  • Ładowarka bezprzewodowa, która szybciej i bez kabli naładuje smartfona;
  • Głośniki Bluetooth, bez kabli, bez problemów i bez zakłóceń;
  • Słuchawki, Airdots, na kablu – klasyczne lub nowoczesne, doskonale grające;
  • Zestawy upominkowe, doskonale sprawdzające się u kontrahentów czy współpracowników.
głośnik Bluetooth, gadżet elektroniczny
Głośnik Bluetooth to praktyczny gadżet elektroniczny, z którego korzystać może każdy

To tylko kilka z propozycji. Tak naprawdę wybierać można spośród wielu propozycji, wykonywanych w doskonałej jakości i z dbałością o najmniejszy detal. Na tego rodzaju produkty warto położyć nacisk, gdyż dzięki nim Twoja firma może okazać się lepsza, skuteczniejsza i bliższa klientowi, który wróci do niej i skorzysta z oferty ponownie.

 

Gadżety reklamowe elektroniczne, choć przez wielu niedoceniane, stają się powoli normą w świecie wielkich firm. Warto zaskoczyć swoich klientów i dać im coś, co nie będzie tylko reklamą, której nie potrzebują, ale co przyda się w codziennym użytkowaniu. Dlatego właśnie to elektroniczne przedmioty są najbliżej idei współczesnego marketingu bezpośredniego.

 


[1]
 http://soep.ue.poznan.pl/New_SOEP_site/jdownloads/Wszystkie%20numery/Rok%202018/05_niedzielska.pdf, dostęp: 14.08.2019r.

[2] Idem.