Gadżety reklamowe – sposób na skuteczny marketing

Jeśli szukasz niezawodnego sposobu na wypromowanie swojej firmy, dobrym rozwiązaniem mogą okazać się różnego rodzaju gadżety reklamowe. Ich wybór jednak nie może być przypadkowy – trzeba tu się wpasować w potrzeby klienta tak, aby zapamiętał Twoją markę na dłużej.

Dlaczego warto zaopatrzyć swoją firmę w gadżety reklamowe?

Tak naprawdę gadżety reklamowe są jedną z podstawowych form skutecznego marketingu dla firm. Decyduje się na nie coraz większej przedsiębiorstw – wszystko po to, aby klient, używając codziennie gadżetu z logiem firmy, za każdym razem choćby przez ułamek sekundy pomyślał o promowanej marce. Wizerunek buduje też sam gest wręczenia takiego prezentu – klienci ciepło myślą o każdym, kto ich docenia oferując im gratisy.

Pendrive w kształcie aparatu fotograficznego

Jaki powinien być idealny gadżet reklamowy?

Doskonały gadżet reklamowy powinien spełniać przede wszystkim dwa warunki – być praktyczny i w jakiś sposób nawiązywać do charakteru firmy. Zwykły długopis z logiem tu nie wystarczy – po pierwsze dlatego, że długopisów używa się obecnie coraz rzadziej. Po drugie są to przedmioty bardzo oklepane – zapewne każdy z nas ma w domu przynajmniej pięć długopisów z nazwami różnych firm, nikt jednak nie jest w stanie wszystkich tych firm wymienić. Nie jest to bowiem przedmiot, któremu się przyglądamy. Chwytamy go, kiedy potrzebujemy coś podpisać, potem odkładamy na miejsce nie wiedząc, czy użyliśmy właśnie długopisu marki X czy Y.

Poza tym każdy klient zdaje sobie sprawę z tego, że gadżet reklamowy tego typu to najtańsza opcja – nie poczuje się więc odpowiednio doceniony. Dużo lepszym rozwiązaniem będą gadżety, które klient odbierze jako wartościowy prezent, a nie niskiej jakości gratis.

Dopasuj gadżet reklamowy do czasów, w których żyjesz

Głośnik bluetooth w kształcie kaktusa

Funkcjonujemy w dobie Internetu, w której wszystko, co posiadamy, musi mieć jakieś konkretne i praktyczne zastosowanie – dlatego właśnie jako gadżet reklamujący Twoją firmę wyśmienicie sprawdzi się mała elektronika. Nie dość, że właściwie nigdy nie mamy jej za dużo (w przeciwieństwie na przykład do wspomnianych długopisów) i zawsze jest potrzebna, to w dodatku sprezentowanie jej świadczy o tym, że dana firma idzie z duchem czasu wprowadzając nowoczesne formy promocji – klient na pewno to zauważy i doceni. Praktyczne elektroniczne gadżety reklamowe to na przykład pendrive, powerbank, głośnik bluetooth, ładowarka bezprzewodowa czy słuchawki.

Personalizacja gadżetu to klucz do sukcesu

Nie wystarczy jednak nadrukować logo czy nazwę firmy na kupionym uniwersalnym produkcie, aby był on skuteczną promocją. Przecież reklamy w telewizji czy w innych miejscach też nie ograniczają się do samego podania nazwy – zawsze w mniejszym czy większym stopniu nawiązują do tego, czym dana firma się zajmuje. Dlatego najlepiej, gdyby gadżet reklamowy dodatkowo był spersonalizowany i jego typ albo kształt odnosił się do konkretnego produktu oferowanego przez daną markę. Dzięki temu klient będzie pamiętał nie tylko nazwę danej firmy, ale także typ jej działalności.

Przykładowo, jeśli produkujesz pralki, dlaczego by nie postawić na pendrive lub inny gadżet właśnie w tym kształcie? Klient za każdym razem korzystając z niego pomyśli sobie „o, dostałem to od firmy X, która produkuje pralki” zamiast po prostu „dostałem to od firmy X”. Pamiętaj, że rozpoznawalność marki nie polega tylko na rozpoznawalności jej nazwy.

Pendrive reklamowy w kształcie paczki wafelków

Nietypowy kształt gadżetu reklamowego na pewno zda egzamin

No dobrze, ale co w przypadku, kiedy Twoja firma zajmuje się usługami, a nie produkcją? Trudniej będzie dobrać pasujący motyw gadżetu reklamowego, nie jest to jednak niemożliwe. W firmach usługowych bowiem największy nacisk kładzie się na obsługę klienta – który już przecież i tak jest zadowolony, ponieważ dostał wartościowy gratis. Wystarczy tutaj wyróżnić się czymś, co niekoniecznie nawiązuje bezpośrednio do typu oferowanych przez firmę usług – na przykład śmiesznym czy po prostu nietypowym kształtem prezentu. To sprawi, że za każdym razem, kiedy ktoś zwróci uwagę na efektowny gadżet, klient odpowie mu, z jakiej firmy go dostał, znacznie ocieplając jej wizerunek – a przecież dokładnie na tym nam zależy.