Jakie gadżety elektroniczne są skuteczniejsze w marketingu bezpośrednim? Ranking

Gadżety dodawane do zamówienia, w trakcie rozmowy z kontrahentami lub jako upominki dla pracowników to pomysł nienowy, ale bardzo modny. Staje się coraz powszechniejszy przede wszystkim ze względu na praktyczne korzyści, jakie z niego wynikają. Coraz częściej także sięga się po elektroniczne przedmioty codziennego użytku, by skuteczniej reklamować się za pomocą gadżetów. A jakie są najskuteczniejsze?

Czy gadżety elektroniczne są dobrym pomysłem?

Sens wykorzystywania gadżetów elektronicznych w marketingu firmy jest szeroko komentowany. Wyniki badań pokazują, że jest to uważane za działanie korzystne z punktu widzenia firmy oraz pozytywnie oceniane przez każdą ze stron: klientów, współpracowników czy kontrahentów. Dlaczego? Gadżety firmowe jako takie:

– opierają się na spersonalizowanych komunikatach wymagających dużej znajomości grupy docelowe
– tworzą więź emocjonalną z nabywcą,
– umożliwiają budowanie interakcji między klientami i wymianę informacji.
Innowacje w marketingu pojawiają się dlatego, że ludzie negują tradycyjne działania i oczekują rozwiązań przełamujących schematy. Niestandardowe działania nie tylko wywołują zainteresowanie, ale też budują relacje, tworzą doświadczenie i wzmacniają markę.[1]

Co to oznacza? Pokazuje, że idąc za innowacyjnością w marketingu, docieramy do wykorzystania gadżetów w praktyce. A te elektroniczne są nam dziś po prostu potrzebne. Pod warunkiem, że są dobrze wykonane.

Typy gadżetów firmowych elektronicznych

pendrive USB, ciężarówka, gadżet
Sprytnie wykonany pendrive reklamowy to sposób na niebanalną promocję firmy

Pendrive’y,Wśród wielu produktów z tego segmentu marketingu biznesu możemy wymienić kilka produktów, które w szczególny sposób pasują jako gadżety firmowe. Jakie to produkty?

  • Powerbanki,
  • Ładowarki bezprzewodowe,
  • Głośniki Bluetooth,
  • Słuchawki przewodowe i bezprzewodowe,
  • Broszury interaktywne.

A który z tych gadżetów reklamowych jest najlepszy?

Ranking elektronicznych gadżetów dla firm

Najczęściej wybieranymi gadżetami są pendrive’y. Wynika to przede wszystkim z ich funkcji, która dla każdego jest oczywista. Niemalże każdy korzystał kiedyś z pendrive’a i jest on nieodłączną częścią codzienności. Dlatego pod względem praktyki to on dzierży palmę pierwszeństwa. Z resztą jest też najczęściej najlepiej wykonywany. Dobrze skrojone logo, ciekawy, często niebanalny kształt – jakość wykonania jest tu na najwyższym poziomie.

Drugim bardzo popularnym gadżetem firmowym jest powerbank. Ta forma promocji trafia do nas poprzez małe baterie w smartfonach. Powerbanki mogą przybierać różnorodne formy, np. samochodu czy puszki napoju, a jednocześnie mogą w prosty sposób przemycać logo firmy lub jej produkt (w kształcie). Dzięki temu równie skutecznie co pendrive’y trafiają w gust klientów.

Trzeci gadżet, który plasuje się wysoko w rankingu to głośnik Bluetooth. Coraz częściej słuchamy bowiem muzyki w pracy czy w domu, a nierzadko nie dysponujemy już wieżami Hi-Fi czy zwykłymi radiami. Wówczas puszczenie muzyki z komórki poprzez głośnik Bluetooth z logo danej firmy jest naturalne. A że logo jest z nami przez cały czas, to i wywołuje pozytywne skojarzenia.

gadżet elektroniczny, głośnik bezprzewodowy, głośnik Bluetooth
Głośniki Bluetooth są często wykorzystywane jako gadżety reklamowe dla firm

O ile jednak zarówno głośniki, jak i pendrive’y są najbardziej doceniane przede wszystkim przez klientów (choć i inne obdarowywane grupy także), o tyle powerbank i ładowarki bezprzewodowe znajdują docenienie wśród kontrahentów czy współpracowników. To eleganckie produkty, które wiążą się z koniecznością wygodnego i szybkiego ładowania telefonu. Dlatego często to także ta grupa gadżetów elektronicznych jest wykorzystywana w marketingu bezpośrednim.

Gadżetów firmowych elektronicznych jest więcej. Coraz częściej sięga się po kable USB oraz słuchawki, które mogą być także popularnymi Airdotsami. Co ciekawe, doskonałą popularnością wśród kontrahentów cieszą się zestawy upominkowe, które są niezwykle gustowne, a jednocześnie praktyczne i mogą przysłużyć się do wzrostu pozytywnego odbioru i większej liczby zamówień. Dlatego siła gadżetów tak naprawdę jest nieograniczona.

 

[1] A. Niedzielska, Ewolucja instrumentarium marketingu bezpośredniego, [w:] Studia Oeconomica Posnaniensia 2018, vol. 6, no. 5, s. 60.