Czy opłaca się wydawać pieniądze na firmowe pendrivy reklamowe?

Istotą działania firmy jest danie się zauważyć. Celem, który ma do tego prowadzić jest z kolei reklama. Z resztą cała procedura marketingowa, która jest szersza niż reklama ma za zadanie pomóc w rozpropagowaniu firmy. Pytanie tylko, czy rzeczywiście opłaca się inwestować w niektóre gadżety reklamowe i czy jest sens się nad nimi zastanawiać?

Jakie funkcje pełnią gadżety reklamowe dla firm?

Gadżety reklamowe czy też gadżety firmowe najczęściej są formą marketingowej budowy wizerunku. Aż 83% marketerów korzysta z tego rodzaju działań właśnie po to, by sprawić, że firma zacznie być dobrze postrzegana w branży i przez swoich klientów.[1] To klucz do zrozumienia, dlaczego gadżety dla firm są tak istotne z punktu widzenia promocji.

Ich funkcja to jednak nie tylko budowanie wizerunku firmy, ale także do przyciągnięcia do siebie klientów, do nakłonienia na współpracę kontrahentów. Dając coś, firma zapada bowiem w pamięć. Warto jednak pamiętać, by była to rzecz przydatna i praktyczna. W przeciwnym razie skończy w koszu.

Co liczy się przy wyborze właściwych gadżetów?

Ninja USB. Pendrive USB gadżet. Gadżety reklamowe pendrive
Pendrive reklamowy to najczęściej wybierany gadżet dla firm

Na co zatem firma powinna zwracać uwagę, przy wyborze nowych gadżetów reklamowych dla swoich klientów? Przede wszystkim na to, by gadżet był potrzebny. Nie ma nic gorszego niż dawanie komuś czegoś, czego ta osoba nigdy nie będzie potrzebowała. Dlatego trzeba wpasować się w rzeczywiste oczekiwania. Dziwi zatem fakt, że jedynie 10% ankietowanych, zgodnie z badaniem Polskiej Izby Artykułów Promocyjnych decyduje się na wybór elektroniki.[2]

Tymczasem dziś najczęściej potrzebujemy elementów elektronicznych. Między innymi są to:

  • Powerbanki,
  • Kable,
  • Ładowarki,
  • Słuchawki oraz inne.

Jednak najskuteczniejszym sposobem na promocję firmy poprzez wykorzystanie gadżetów reklamowych promocyjnych jest pendrive. Zdecydowanie najwięcej firm decyduje się na realizację zamówień pod kątem dysków pamięci USB.

Jaki powinien być pendrive, by pełnić rolę gadżetu reklamowego dla firm?

Jednak nie każdy pendrive będzie spełniał swoją funkcję. Gadżety dla firm zostały zaprojektowane w szczególny sposób. Nie mają być „zapchajdziurą”; czymś, czego nikt nie zechce. Wręcz przeciwnie. Przyłożenie uwagi do stworzenia dobrej jakości gadżetów jest kluczowe pod kątem powodzenia całej akcji marketingowej. Reklama w ten sposób prowadzona jest skuteczna tylko poprzez to, że jest dobrze zrobiona.

Nie inaczej jest z przedmiotami, które są nośnikiem tej reklamy. Nie wystarczy tu zatem zamówić zwykłego pendrive z nadrukiem nazwy czy logo firmy. Taki rodzaj reklamy to linia najmniejszego oporu, po której skuteczność nie chodzi. Pendrive jako gadżet reklamowy powinien mieć:

  1. Łatwo identyfikowalne logo, które nie będzie prostym nadrukiem;
  2. Kształt, który przywodzi na myśl markę lub produkt danej marki;
  3. Zaskakującą formę oraz ciekawą prezentację, by przyciągnąć uwagę i się wyróżnić;
  4. Dobrą jakość elektroniczną.

Konkretna realizacja pendrive’a jako gadżetu

 

Firmowy pendrive. Pendrive z reklamą firmy. Gadżet dla firm USB
Identyfikujący się z marką, którą reklamuje – tak powinien wyglądać gadżet reklamowy

Jak to zatem powinno wyglądać w praktyce? Przede wszystkim warto zaufać firmie, która wykonuje indywidualne projekty. Osobne pendrivy dla każdej z firm, a nie taśmową produkcję.

Po drugie warto również mieć świadomość, że za jakością projektantów musi iść jakość techniczna. Nie ma bowiem możliwości, by samo logo na dysku USB wystarczyło za gadżet firmowy reklamowy.

Po trzecie w końcu, należy pamiętać, by pendrive był związany z marką. To musi być rozpoznawalny element, coś, co wyróżnia firmę wśród innych. Najlepiej, gdy pendrive będzie odwoływał się do czegoś, co już jest; czegoś, co istnieje w świadomości odbiorcy np. jako osobny produkt. Taka imitacja od razu przywołuje na myśl przyjemne wspomnienia.

W reszcie ostatni aspekt to jakość. Nie może to być gadżet, który rozpadnie się po pierwszym czy drugim użyciu. Jeśli ma zadziałać i kojarzyć się z jakością produktów firmy, to sam także powinien być doskonale wykonany. To swoista wizytówka, świadczy o danej firmie.

 

 

[1] https://piap-org.pl/site_media/download/IV_EDYCJA_BADANIA_PIAP2015.pdf, dostęp: 03.06.2019r.

[2] Idem.